Cyklisté sobě odesílají podněty na Změňte.to

Konečně se nám povedlo dostat do CS možnost zaslání podnětu přímo na úřad. Konkrétně přes celoměstskou službu Zmente.to . Naše rozhraní je zatím ve zkušebním režimu, používejte jej tedy s rozmyslem. A jak k tomu tedy přistupovat?

podnet_zmente_to_vlakno_548

Nejprve je třeba říct, že k zaslání podnětu na úřad systém Cyklisté sobě vyžaduje, abyste

1) byli na Cyklistech sobě nalogovaní,
2) měli definovanou oblast zájmu a
3) byli členy některé z místních skupin.

U podnětů, které jsou v oblasti zájmu dané skupiny se vám pak objeví nové, a dost nepřehlédnutelné tlačítko „Odeslat na úřad“ hned pod možností založit nové diskusní vlákno.

podnet_zmente_to_tlacitko

Co se stane, když ho zmáčknete? Objeví se formulář, který je velmi podobný tomu zakládajícímu nové diskusní vlákno. Vyplníte jej, a tím je hotovo. Podnět se předá službě zmente.to a do měsíce byste měli mít odpověď.

podnet_zmente_to_formular

Současně vznikne nové diskusní vlákno, ve kterém lze komunikaci s úřadem sledovat. Odpověď úřadu se totiž časem objeví nikoliv ve vašem mailu, ale v tomto novém diskusním vlákně – je tak k dispozici veřejně všem.

Pravidla pro zasílání na Změňte.to

Změňte.to je v podstatě rozcestník, na kterém patřičný úředník zasílá vaše dotazy a připomínky dále, ať už na jiné organizace hlavního města, nebo na městské části. Pro to, aby nebyl váš podnět „vyřízen“ po malichernou záminkou jako neopodstatněný, je potřeba přinejmenším následující:

  1. Specifikace problému musí být konkrétní, návrh řešení obecný. Nejen co je problém, ale i proč je to problém. Bude-li to nekonkrétní, zametou s vámi snadno. Řešení ale příliš nekonkretizujte. Není nic snazšího, než odpovědět vám, že to, co navrhujete, nejde, protože to není podle nějaké obskurní normy.
  2. S posíláním vyčkejte na výsledek diskuse o podnětu. Budete-li tedy navrhovat řešení, prohtáhněte ho předtím diskusí. Určitě se ozve někdo, kdo poradí (ostatně já osobně to mám víceméně v popisu práce). Prodiskutování v komunitě také ukáže, co je a co není možné.
  3. Ověřte si, že podnět přes zmente.to už někdo nedávno neposlal. Nedává smysl posílat tu samou věc každý měsíc třikrát. Zda podnět někdo už náhodou neposlal, zjistíte z výpisu diskusních vláken vpravo (na obrázku v kroužku). A uvidíte-li tam vlákno označené jako „Změňte.to“, projděte si jej, jaké výsledky předchozí zaslání podnětu mělo.podnet_zmente_to_vlakno
  4. Pro vlastním odeslání se zasílá popis podnětu a doprovodný text, který vložíte do formuláře. Nemusíte tedy ve formuláři opakovat to, co už je jednou napsané.
  5. O zhruba dvou stovkách podnětů v Praze už na úřadech jednáme sami, klidně jej ale pošlete znovu, máte-li dojem, že úřady nekonají. Poslat takový podnět znovu vůbec nevadí – jedná se přece jen o jinou cestu, jak se pokusit o totéž.

Diskusní vlákno příslušné ke změňte.to poznáte buď u daného podnětu nebo ve výpisu diskusních vláken (www.cyklistesobe.cz/threads). Ve zkráceném výpisu v menu „Moje stránka“ (www.cyklistesobe.cz/overview#my-threads) se to zatím ale nedozvíte. Odeslání na změňte to zatím není možné zjistit ani z výpisu podnětů, a ani z výpisu samotného vlákna – to druhé se ale chystáme zavést.

podnet_zmente_to_seznam

Zkušební provoz

Integraci Změňte.to jsme sice vyzkoušeli, může se ale stát, že něco nebude fungovat tak, jak má. V tom případě prosím pište na adresu petr.dlouhy@auto-mat.cz a pokud možno pošlete i screesnhot problémové situace.

Další novinky

Integraci zmente.to jsme spojili s větší aktualizací platformy, nově jsou tak dostupné nějaké drobnější zlepšení od CycleStreets. Nesrozumitelný počet podpůrných hlasů s šipkami tak například nahrazuje obecně srozumitelný „lajk“.

S Cyklisté sobě v novém roce

V novém roce budeme pokračovat v systematickém zasílání vybraných podnětů na magistrát a úřady městských částí a informovat vás o odpovědích v diskusních vláknech platformy. Protože jsme ale schopni zpracovat tak jen nejvýš třetinu pražských podnětů, nedělejte si starosti s tím, zda váš zájmový podnět poslat nebo ne, a klidně to udělejte.

V novém roce chceme platformu trochu oživit. Budeme se snažit reagovat více na nové podněty a radit s jejich zkvalitněním a podáním. A jako v loňském roce chceme pořádat pravidelná setkání. Zachováme termín posledního úterý v měsíci, posuneme ale dobu konání, nejspíš na šestou nebo sedmou tak, aby byla pro vás přístupnější.

První setkání Cyklisté sobě v tomto roce tak proběhne v úterý 30. 1. od 18 hodin ve Vodičkově 36. Budeme se těšit na vaši účast!

 

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*


 

Stránky podporuje Hlavní město Praha v rámci projektu “Cyklisté Praze.”


Blog Cyklisté sobě byl v rámci projektu Podpora udržitelného rozvoje skrze komunitní spolupráci podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

Další z rubriky

Web cyklistesobe.cz bude končit :)

Stránky cyklistesobe.cz jsou od prosince 2023 postupně nahrazovány:Novým systémem pro sledování podnětů spolkem AutoMat.Formulářem pro vkládání podnětů spolku AutoMat. Se zprovozněním nového systému Cyklisté sobě,..více

Akce pro zájemce o městskou cyklistiku v červnu až prosinci :)

02. 06. - Platforma, akce
Po hektickém období řešícím dění kolem Prahy 1 a díky projektu Ministerstva životního prostředí doplňuji pozvánky na několik akcí, které byste neměli minout: 19. června..více

Kalendář Cyklisté sobě pro rok 2018 :)

15. 02. - Platforma, akce
Stejně jako vloni, i letos bych vás chtěl pozvat na pravidelná setkání Cyklisté sobě. Lednové setkání jsem nesezval z důvodu finišování kolem připomínek k Praze..více

Setkání cyklisté sobě v úterý 26. 9. a další pozvánky :)

Zvu vás na pravidelné setkání Cyklisté sobě, které proběhne po prázdninové pauze v úterý 26. září od 17 hodin. V kanceláři Auto*Matu, naposledy na adrese Bořivojova 108...více

Cykloaktuality z Horních Počernic :)

Aktuální cyklodění v Horních Počernicích lze nalézt na stránkách  http://www.pocernice.cz/obcan/doprava/cyklo/.

Prezentace ze semináře „Potřeby a požadavky cyklistů v provozu“ ke stažení :)

30. 03. - Platforma, akce
Seminář Cyklisté sobě v úterý 28. března zahrnoval téma potřeb a požadavků cyklistů v provozu a srovnání dánského a švýcarského systému cyklodopravy. Přednáška Vratislava Fillera..více

Nové podněty

    Populární podněty

    webdesign by 2046