Setkáme se na cyklojízdě

Iniciativa Cyklisté sobě se s přicházejícím jarem utěšeně rozvíjí. Máme za sebou malý jarní úklid, na Praze 5, 6, 8 a 10 se věci posouvají kupředu. Pracujeme na vývoji webu. Máme pro vás také výzvy: některé skupiny potřebují probudit ze zimního spánku. A vypisujeme také soutěž o logo iniciativy. Konečně, chcete-li se s lidmi z městských částí setkat osobně, vyrazte na velkou jarní cyklojízdu. Budeme tam.

Praha 3: Úklid stezky Vítkov

V sobotu 22. března jsme uklízeli na drážní stezce Vítkov. Původní plán byl zbavit některou ze stezek v centru nepříjemného zimního posypu, mírná zima a včasný úklid ze strany TSK nás ale nakonec přivedl na stezku vedoucí přes Žižkov. Akce se zúčastnilo zhruba deset lidí, nejen z Prahy 3. Celkem jsme naplnili 12 pytlů nepořádku, především z okolí stezky. Stezka je za pěkného počasí frekventovaná spíš chodci, běžci a bruslaři, tím spíš by si ale vyžádala doplnění o kvalitní parkovou úpravu svého okolí, hlavně v úseku od Seifertovy k mostu přes Husitskou.

Kromě úklidu šlo také o příjemné setkání a jako vedlejší výsledek máme k dispozici nářadí pro úklid pro až desetičlennou partu. Pro úklid okolí cyklotras rádi zapůjčíme!

Ještě nákladní kolo na odvoz odpadků a jsme dokonalí 🙂

Iniciativa na Praze 10

Schůzka skupiny na Praze 10 proběhla v polovině března. Městská část připravuje generel cyklodopravy, místní znalci proto nabídli svou pomoc. Hledal se také nejvhodnější způsob, jak zasílat připravené návrhy na řešení. Pro zaneprázdněnost většiny členů skupiny přebírá zasílání podnětů na radnici dočasně redaktor Prahou na kole Václav Kříž. Skupina funguje, ale uvítala by posily, které by pomohly se zpracováváním podnětů a s komunikací s radnicí. (Zájemci, připojte se k místní skupině na stránce p10.cyklistesobe.cz/).

Jednoduchou úpravu dopravního značení ve Starostrašnické mezi Vinicí a metrem Strašnická navrhl Tomáš. Jde o náhradu zákazu vjezdu všech vozidel zákazem vjezdu motorových vozidel, což je běžná úprava napravující relikt z doby, kdy se prostě nepočítalo s tím, že by cesta mohla být pro cyklisty vhodná.

Jan Koutný navrhl zprůjezdnit ulici, která propojí Eden a Průběžnou. V současnosti je zde nezpevněná, obtížně sjízdná cesta. Z komunikace vyplynulo, že se bude stavět panelová cesta spojující dvě části ulice Pod Altánem, ulice se tak skutečně stane průjezdnou! Lepšího řešení bude pravděpodobně možné se dočkat po přeložení železniční trati, která v tomto úseku opustí své těleso a bude vedena přímo, bývalým seřadištěm.

V Praze 10 je kontaktní osobou pro komunikaci s občanskými sdruženími Michal Křivohlávek (michalkr@praha10.cz). Trápí-li vás nějaké problémové místo na Praze 10, zašlete jej jemu, nejlépe ve formě zpracovaného podnětu na webu Cyklisté sobě.

Starostrašnická.

Na Praze 5 je komise

Zástupce místní skupiny na Praze 5 dochází na tamní komisi pro cyklodopravu. Představil návrh úpravy Hlubočepské – jedná se o nejrušnější úsek trasy A12, která je jinak prakticky celá chráněná. Komise se shodla, že je místo nutné řešit, návrh šel do zápisu a bude dále řešen. Zpracovává se také cca 12 návrhů na zřízení stojanů. Komise funguje zatím zhruba půl roku, výsledky její práce budou nejspíš odpovídat tomu, jaký bude zájem politické reprezentace.

Praha 6 hledá posily

Jitka Pašková ze skupiny na Praze 6 hledá aktivně další členy do tamní, poměrně početné, skupiny. V případě zájmu pište na adresu jitka_paskova@yahoo.co.uk nebo cyklistesobe.p6@gmail.com.

Jitka chce také dostat stojany na Staroměstské náměstí.

Zlepšená signalizace

Díky dalšímu podnětu předanému Eltodu již pro kola funguje detekce na semaforu mezi Holyní a Slivencem. Firma Eltodo, která světelné signalizace v Praze spravuje, reagovala rychle, což jen potvrzuje zkušenost redakce, že tyto problémy ochotně řeší (pokud je to technicky možné). Pokud vás semafor nevnímá, můžete hlásit také přímo na: http://www.eltodo.cz/hlaseni-poruch.html nebo telefonicky: 800 101 109 – non stop volání zdarma.

Web roste

Na stránky platformy se již přihlásilo přes 170 uživatelů. Počet vložených podnětů přesáhl 380. Stává se tak i jakousi všem přístupnou databází problémových míst.

Větší počet vložených podnětů ale také znamená, že je víc práce s jejich řešením. Proto se budeme snažit podnítit další vývoj platformy tak, aby bylo možné jednoduše sledovat, jak jsou jednotlivé podněty řešeny. Snažíme se také zbavit nepříjemného hlášení varujícího před vstupem na stránky Cyklisté sobě, v brzké době tak pořídíme cenově přijatelný certifikát pro https přístup.

Snažíme se také zlepšit podporu místním skupinám. Připravujeme pro ně lepší know-how ve formě šablon pro nezbytnou úřední korespondenci.

Platforma zlepšuje cyklomapu

Ač jsme to původně nezamýšleli, lze web cyklisté sobě využít i k vylepšení cyklomapy. David Horatius navrhl úpravu vedení praktické trasy z Holyně do Stodůlek a vyznačení praktické spojky ve Stodůlkách zrychlující spojení Obora Hvězda – Prokopské údolí. Obě změny dávaly smysl a proto jsme je vyznačili. I přesto, pokud to jde, návrhy na vylepšení cyklomapy či na vyznačení uzavírek pište do komentářů. Na Cyklistech sobě můžou v budoucnu překážet skutečným podnětům.

Platforma zlepšuje nejen mapu, ale i prohlubuje znalost Prahy.

Potřebujeme logo

Iniciativa Cyklisté sobě potřebuje téměř po roce fungování společné logo. Vyhlašujeme proto soutěž na logo iniciativy! Návrhy v rozlišení použitelném i pro tisk, nebo ve křivkách posílejte do 20.4. na adresu redakce@blog.cyklistesobe.cz .

Probuďte skupiny ze zimního spánku

Řada místních skupin se ještě tak trochu neprobudila ze zimního spánku. Máte dojem, že projíždíte přes městskou část, kde se nic neděje? Podívejte se na seznam skupin, kontaktujte tu místně příslušnou a zeptejte se jich, co malého můžete udělat vy sami.

Setkáme se na cyklojízdě

Chcete se setkat s lidmi z městských částí a probrat palčivé problémy osobně? Potom přijeďte na velkou jarní cyklojízdu. Zástupci většiny skupin zde budou osobně, po skončení jízdy je pak budete moct najít na společném stánku Prahou na kole a Cyklisté sobě.

 

Stránky podporuje Hlavní město Praha v rámci projektu “Cyklisté Praze.”


Blog Cyklisté sobě byl v rámci projektu Podpora udržitelného rozvoje skrze komunitní spolupráci podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

Další z rubriky

Podzimní setkání Cyklisté sobě: cykloobousměrky, VHD a mapaton :)

09. 10. - Oznámení
Po hektickém září nastává poněkud klidnější čas a mohu vás tak pozvat na podzimní setkání Cyklisté sobě. Jako vždy v úterý ke konci měsíce od..více

Setkání cyklisté sobě v úterý 26. 9. a další pozvánky :)

Zvu vás na pravidelné setkání Cyklisté sobě, které proběhne po prázdninové pauze v úterý 26. září od 17 hodin. V kanceláři Auto*Matu, naposledy na adrese Bořivojova 108...více

Cykloaktuality z Horních Počernic :)

Aktuální cyklodění v Horních Počernicích lze nalézt na stránkách  http://www.pocernice.cz/obcan/doprava/cyklo/.

Prostříhání stezky a zřízení nájezdů na obrubník (Kbelská) :)

Minulou sobotu byl po nějakém čase opět v Praze kousek od kbelského letiště spatřen neobvyklý jev. Asi 10 neuniformovaných pracovníků s bicykly a nářadím se..více

Zveme vás na cyklovýlet Počernicemi a nejbližším okolím :)

05. 05. - Oznámení
V sobotu 16. května vás ve spolupráci s úřadem MČ Horní Počernice zveme na cyklovýlet do našeho okolí. Sejdeme se v 9:30 u počernického nejvýchodnějšího hřbitova na..více

Hornopočernický cyklokoordinátor a další … :)

22. 03. - Oznámení
Práce skupiny Cyklisté sobě – Praha 20 začíná přinášet ovoce. Ačkoliv podporu cyklodopravy uváděly některé počernické politické subjekty již před volbami, díky našemu předvolebnímu dotazníku se dostala..více

Nové podněty

    Populární podněty

    webdesign by 2046