Založme místní iniciativy

Je rok a půl do voleb, lidí na kolech v ulicích přibývá a podpora cyklodopravy uhasíná. Stovky problémových míst nejsou řešeny, mnoho z nich je v kompetenci městských částí. Auto*Mat jedná s radnicemi, ale nemůže o mnoho víc než hlídat vybrané zásadní lokality. Jako redaktor Prahou na kole dlouhodobě sleduji a podporuji individuální snahy o zlepšení konkrétních míst. Ale vidím, jak nevyvážený je ten boj jednotlivce s dobře zaběhaným konglomerátem samosprávy a státní správy.

Městská knihovna v Praze: Jednou tu ten stojan bude, zatím ale všechny snahy vyzněly do ztracena.


Před několika týdny jsem se v Budapešti seznámil s vídeňským projektem hlášení podnětů na zlepšení prostřednictvím „poštovní schránky“ tamní organizace IG Fahrrad. Jejich systém je založený na spolupráci s místními znalci, které se snaží mít v každém vídeňském okrese. Jsou to běžní cyklisté, kteří návrh posoudí dříve, než jej organizace pošle odpovídajícímu úřadu. Bavili jsme se pak o podobných projektech jako jsou pražští Chodci sobě nebo naše mapa cyklistických tužeb, a o tom, jak úspěšnost takových záměrů vychází z podpory místních.

Shodli jsme se na tom, že je vyčerpávající snažit se o něco na městských částech sólo. Vzhledem k malé úspěšnosti většiny snah je to pro lidi, co to s radnicemi zkoušejí, málo uspokojivé. Radnicím pochopitelně vyhovuje situace, kdy občan něco navrhne, oni to pod libovolnou záminkou zamítnou a tím vše skončí. Spojí-li se několik podobně smýšlejících jedinců, a mají-li takové místní skupiny dobrou podporu z centra, dá se dělat mnohem víc. Lidi se vzájemně podpoří, víc lidí má lepší nápady, jednorázový neúspěch tolik nebolí a úspěch je s kým sdílet. Čímž je podstatně zábavnější i z principu tak otravná věc jako cykloadvokacie na lokální úrovni.

Dejme se dohromady

Proto bych rád inicioval vznik několika místních skupin, které budou ten sysifovský kámen tlačit do svahu s námi. Tento článek je výzvou: Dejme se dohromady a hledejme ve více skupinách vlastní postupy, které budou mít šanci na úspěch.

Rovnou předesílám: Nebude to jen rychlé prosazení konkrétních věcí, a to i přesto, že se pomalu blíží volby a politici se chtějí ještě před tím pozitivně předvést. Tam, kde se radnice ukáží neschopné, to bude složitější. Lze oslovit opozici, připravovat se na situaci po volbách, nebo udělat něco pozitivního vlastními silami. I mapování problémů je práce, která za pár let ponese plody.

Prahou na kole vám nabízí maximální podporu, přispěje svým rozsáhlým know-how, naučí vás, na koho se s čím obracet, pomůže zkvalitnit vaše návrhy, může zařídit konzultaci se zkušeným projektantem cykloopatření, úvodní schůzku s politiky (včetně účasti člověka z Prahou na kole a Auto*Matu, budete-li chtít), publikovat vaše úspěchy i odmítnutí, a ty nejvýznamnější dostat do pražských médií.

Dvě schůzky v květnu

Ze stovek kontaktů za ta léta vím, že lidí, kteří by něco chtěli dělat, je dost, většinou jste ale velmi vytíženi. Přesto, partu lidí, co bude fungovat, je velmi obtížné vytvořit jinak než formou osobního setkání. Uspořádáme tedy dvě konsolidační schůzky, na kterých bychom se pokusili akční skupiny vytvořit.

Schůzky vyhlašujeme na pondělí 20.5 a 27.5., vždy od 18 do 21 hodin (místo zatím neupřesněné, ale někde v centru).

Skupiny vzniknou buď podle části Prahy, která vás nejvíc zajímá, nebo podle vašich postojů. Každý má své představy a svůj styl práce, a nemusíte být tak naprosto vázáni například představami Auto*Matu o fungování města. Dohodnete-li se ve skupině, že budete místo lobbingu dělat gerily, prosím. Shodnete-li se, že nechcete být s Auto*Matem jakkoliv spojování, nevadí — pokud chcete dělat něco, co jízdě na kole po Praze pomůže, pomůžeme vám.

Jak se zapojit?

Zájemce o účast na některé ze schůzek prosím, aby se co nejdříve hlásili na mail redakce@blog.cyklistesobe.cz. Napište, jestli už jste něco pro zlepšení podmínek pro jízdu na kole dělali, co byste dělat chtěli, a z jaké jste městské části. Na schůzky bych rád přišel s nějakými ucelenějšími tezemi, uvítám proto předem jakékoliv nápady na to, co by se mělo dělat, a jak.

Prahou na kole zde bude hrát roli moderátora schopného kontaktovat jednotlivé skupiny. Každé místní iniciativě můžeme zde na webu Prahou na kole založit stránku s kontaktem a popisem aktivit. Pokusíme se sejít s každou skupinou zvlášť (buď přímo na akci, nebo dodatečně) a předat vám veškeré informace a zkušenosti, které s těmi kterými městskými částmi či postupy máme. Předpokládáme, že se dohodnete na nějakém rozumném modelu fungování. A rádi bychom, aby se první viditelné místní aktivity objevily do prázdnin.

No a potom prostě uvidíme, jak nám to všem půjde a co se bude dít.

Říčany: Značená trasa přes přechod a vysoké obruby. Rekonstrukce z roku 2012 znamenala nové, tiché povrchy, jinak ale řešení z 90. let minulého století.

Říčany: Rondel za několik milionů, ideální místo na kryté stojany pro kola.

Nová cykloobousměrka v Jeruzalémské naproti Hlavnímu nádraží. Prošla i na Praze 1.

Bloky u betonárky na Rohanském ostrově jsou minulost. Rozumnější úpravy na Praze 8.

 

Stránky podporuje Hlavní město Praha v rámci projektu “Cyklisté Praze.”


Blog Cyklisté sobě byl v rámci projektu Podpora udržitelného rozvoje skrze komunitní spolupráci podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

Další z rubriky

Podzimní setkání Cyklisté sobě: cykloobousměrky, VHD a mapaton :)

09. 10. - Oznámení
Po hektickém září nastává poněkud klidnější čas a mohu vás tak pozvat na podzimní setkání Cyklisté sobě. Jako vždy v úterý ke konci měsíce od..více

Setkání cyklisté sobě v úterý 26. 9. a další pozvánky :)

Zvu vás na pravidelné setkání Cyklisté sobě, které proběhne po prázdninové pauze v úterý 26. září od 17 hodin. V kanceláři Auto*Matu, naposledy na adrese Bořivojova 108...více

Cykloaktuality z Horních Počernic :)

Aktuální cyklodění v Horních Počernicích lze nalézt na stránkách  http://www.pocernice.cz/obcan/doprava/cyklo/.

Prostříhání stezky a zřízení nájezdů na obrubník (Kbelská) :)

Minulou sobotu byl po nějakém čase opět v Praze kousek od kbelského letiště spatřen neobvyklý jev. Asi 10 neuniformovaných pracovníků s bicykly a nářadím se..více

Zveme vás na cyklovýlet Počernicemi a nejbližším okolím :)

05. 05. - Oznámení
V sobotu 16. května vás ve spolupráci s úřadem MČ Horní Počernice zveme na cyklovýlet do našeho okolí. Sejdeme se v 9:30 u počernického nejvýchodnějšího hřbitova na..více

Hornopočernický cyklokoordinátor a další … :)

22. 03. - Oznámení
Práce skupiny Cyklisté sobě – Praha 20 začíná přinášet ovoce. Ačkoliv podporu cyklodopravy uváděly některé počernické politické subjekty již před volbami, díky našemu předvolebnímu dotazníku se dostala..více

Nové podněty

    Whoooaaaaa, tak pan Json nechodi do práce!
    webdesign by 2046