Co můžete dělat?

V pondělí 20.5. od 18 hodin v Truhlárně v Rokycanově ulici proběhne první ze dvou schůzek. Setkání má za cíl nastartovat soustavnější snahu o zlepšování podmínek pro jízdu na kole v různých částech města. K účasti na některé ze schůzek se přihlásilo už přes čtyřicet zájemců (kdo chcete, přijďte i bez přihlášení 🙂 ) a Prahou na kole s pomocí Auto*Matu usilovně pracuje na přípravách.

Na stránce iniciativy už tak najdete předběžný program schůzky, a současně připravujeme manuály, které vám pomohou v začátcích jakékoliv aktivity na podporu cyklistické dopravy (přihlášeným účastníkům je pošleme předem). Do dnešního článku jsem připravil stručný výběr z připravovaného manuálu: Jak práce ve skupině dává sílu a výběr možných činností místních iniciativ.

V čem je vaše síla

Co dělá rozdíl mezi tím, když se na radnici obrátíte jako jednotlivec a když tam jdete jako skupina, zaštítěná podporou s dobrým know-how?

 • Vytrvalost: Tím, že jste se spojili, deklarujete, že se tématem chcete zabývat dlouhodobě a (přinejmenším napohled) chcete věci dotahovat do konce. Jednotlivci to mohou zabalit, ale do skupiny přicházejí noví lidé a jede se dál.
 • Zázemí odborné: Své návrhy máte promyšlené, konzultované a rozumné. Nejde je odmítat zástupnými nebo nepodloženými argumenty.
 • Zázemí mediální: Pokud vás někdo odpálkuje, máte k dispozici nástroje zajišťující, že se o tom dozví opravdu hodně lidí.
 • Potenciál růstu: Když budete dělat zajímavé věci, přidají se k vám další lidé a budete stále akceschopnější a silnější.
 • Akceschopnost: můžete dělat věci, kterými zaujmete média – opět, dozví se o tom dost lidí a tudíž je to efektivní.
 • Hlídací pes: Můžete z hlediska cyklodopravy dlouhodobě sledovat záměry, u kterých není zájem, aby byly příliš podrobně sledovány z jakéhokoliv hlediska.

Místní úroveň nebo specifické téma?

V zásadě existují dvě cesty: Jednou je pustit se na místní úroveň a snažit se o zlepšení podmínek pro jízdu na kole tam; druhou je nalezení příležitosti na celopražské úrovni. Aktivit, které se zde zatím nedějí, nebo se dějí jen nárazově a v nízké kvalitě, je i tady totiž celá řada.

Směr první: Politici, úřady, cykloopatření

Proč: Nic nezvýší počet lidí jezdících na kole tak, jako zlepšení podmínek. Je pak žádoucí, aby se podpora cyklodopravy na radnicích stala součástí systému. Pak jde cokoliv podstatně lépe.

Čeho dosáhnete: Práce na místní úrovni má dva cíle – jednak prosadit konkrétní změny a zlepšení pro jízdu na kole, jednak posunout názor místních politiků na cyklodopravu tak, aby ji začali sami více podporovat. V lepším případě pak pomůžete radnici dělat ty pozitivní věci dobře. Připravte se ale, že míra úspěchu na tomto poli není vysoká a oceňujte proto vysoko každý ústupek či drobný úspěch, kterého se vám při jednání s radnicemi podaří dosáhnout.

Co můžete udělat?

 • Domluvit si úvodní schůzku na radnici. Seznámit je se skutečností, že je zde nová skupina, která má dobré nápady, odborné zázemí, a schopnost informovat o své činnosti početnou komunitu. Zjistit, zda jim s něčím můžete pomoct. Zjistit, co městská část připravuje, abyste se nevlamovali do otevřených dveří.
 • Chtít po městské částí systémovou podporu cyklodopravy:
  • Aby se městská část připojila k Uherskohradišťské chartě,
  • aby městská část vypracovala generel cyklo nebo akční plán cyklodopravy. S přípravou mohou začít kdykoliv,
  • žádat konkrétní rozpočet na cyklodopravu v roce 2014,
 • Oslovit postupně všechny relevantní politické strany, najít na městské části lidi, kteří by chtěli dělat víc.
 • Chtít zřizovat stojany. Můžete je chtít zřídit i od soukromníků – soukromník je může zaplatit a městská část „jen“ svolí k instalaci.
 • Chtít menší věci, které nevyžadují dopravní projednání, třeba vybavit schodiště lištami.
 • Hlídat, jak se vyvíjejí různé investiční záměry městské části z hlediska cyklodopravy (rekonstrukce parků, náměstí, dopravní zklidňování, nová radnice, apod.)

Odbočení vlevo pro cyklisty bylo městskou částí Praha 1 umožněno po opakovaných návrzích ze strany veřejnosti.


Směr druhý: Osvěta, práce s médii, advokacie

Proč: Většinový názor na jízdu na kole po městě je stále ještě často neinformovaný nebo zkreslený. Mezi lidmi kolují mnohé bludy, zvlášť ke vztahu cyklistické a individuální motorové dopravy. Ani sami cyklisté často nevědí, jak se bezpečně chovat v provozu. Město (magistrát) a organizace zabývající se bezpečností provozu (BESIP) zde přitom ve své osvětové roli naprosto selhávají.

Čeho dosáhnete: Lidé mají k jízdě na kole po městě různý vztah, osvětou zapůsobíte na různé skupiny lidí. Neopominutelným výsledkem jsou i samotné produkty (texty, videa), jejich vytvoření se vyplatí díky mnohonásobné použitelnosti.

Co můžete udělat?

 • Pořádat diskusní setkání o cyklodopravě pro veřejnost s politiky a odborníky,
 • točit instruktážní videa k bezpečné jízdě, nebo propagační videa o přínosech jízdy na kole,
 • tipovat problémová místa na městské části, dokumentovat fotografiemi nebo na video,
 • zkvalitňovat cyklomapu Prahou na kole, vkládat fotografie
 • jít s věcmi do médií, do kterých máte přístup, psát vlastní texty o jízdě na kole,
 • vytvářet argumentační zázemí pro udržitelnou dopravu – shromažďovat informace, vyvracet „automobilistické bludy“.

I poloamatérské video pranýřující mizernou infrastrukturu může zaznamenat desítky tisíc shlédnutí.


Směr třetí: Akce, intervence, gerily

Proč: Někdy je nemožné dosáhnout zlepšení úřední cestou a změna vlastními silami je na místě. Někdy je to jediná cesta, jak k neřešenému problému přitáhnout pozornost.

Čeho dosáhnete: U menších případů zlepšíte podmínky pro jízdu na kole daleko účinněji než ročním obíháním úřadů. Spektakulárním happningem pak připoutáte pozornost médií a veřejnosti k problému, uděláte si jméno a posílíte svou pozici při vyjednáváních.

Co můžete udělat?

 • Uspořádat úklid cyklotrasy pro veřejnost,
 • provádět drobné trvalé pozitivní intervence (gerily): odstranění fyzické překážky, nájezdy na obrubníky, bezpečnostní čáry na cyklochodnících,
 • pořádat happeningy a akce s přímou výzvou vůči radnici:
  • provokativní gerily,
  • lokální cyklojízdy cílené na městskou část.
Vaše gerila nemusí mít zrovna takovýhle rozsah, i menší věci pomůžou. (Foto Václav Kříž)

Vaše gerila nemusí mít zrovna takovýhle rozsah, i menší věci pomůžou. (Foto Václav Kříž)


Směr čtvrtý: Práce na pozadí (pro individualisty)

Proč: Veškeré organizované činnosti vyžadují nějaké pozadí, které skupině umožňuje efektivně pracovat.

Čeho dosáhnete: Podpoříte fungování jiných skupin, usnadníte jim dosažení konkrétních cílů

Co můžete udělat?

 • Zjistit, zda můžete svými dovednostmi podpořit některou ze vznikajících skupin.
 • Zapojit se do koordinační činnosti na Prahou na kole a dělat zázemí pro skupiny

Sejdeme se v Truhlárně?

Kdo tedy máte zájem, zastavte se v pondělí v šest večer v Truhlárně (Rokycanova 33). Vezměte si s sebou všechny své dobré nápady a hromádku inspirace (a chcete-li, tak i drobné občerstvení pro sebe i ostatní). Věřím, že výsledek bude stát za to!

V pondělí toho učitě hodně vymyslíme! (Foto Auto*Mat)

 

Stránky podporuje Hlavní město Praha v rámci projektu “Cyklisté Praze.”


Blog Cyklisté sobě byl v rámci projektu Podpora udržitelného rozvoje skrze komunitní spolupráci podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

Další z rubriky

Podzimní setkání Cyklisté sobě: cykloobousměrky, VHD a mapaton :)

09. 10. - Oznámení
Po hektickém září nastává poněkud klidnější čas a mohu vás tak pozvat na podzimní setkání Cyklisté sobě. Jako vždy v úterý ke konci měsíce od..více

Setkání cyklisté sobě v úterý 26. 9. a další pozvánky :)

Zvu vás na pravidelné setkání Cyklisté sobě, které proběhne po prázdninové pauze v úterý 26. září od 17 hodin. V kanceláři Auto*Matu, naposledy na adrese Bořivojova 108...více

Cykloaktuality z Horních Počernic :)

Aktuální cyklodění v Horních Počernicích lze nalézt na stránkách  http://www.pocernice.cz/obcan/doprava/cyklo/.

Prostříhání stezky a zřízení nájezdů na obrubník (Kbelská) :)

Minulou sobotu byl po nějakém čase opět v Praze kousek od kbelského letiště spatřen neobvyklý jev. Asi 10 neuniformovaných pracovníků s bicykly a nářadím se..více

Zveme vás na cyklovýlet Počernicemi a nejbližším okolím :)

05. 05. - Oznámení
V sobotu 16. května vás ve spolupráci s úřadem MČ Horní Počernice zveme na cyklovýlet do našeho okolí. Sejdeme se v 9:30 u počernického nejvýchodnějšího hřbitova na..více

Hornopočernický cyklokoordinátor a další … :)

22. 03. - Oznámení
Práce skupiny Cyklisté sobě – Praha 20 začíná přinášet ovoce. Ačkoliv podporu cyklodopravy uváděly některé počernické politické subjekty již před volbami, díky našemu předvolebnímu dotazníku se dostala..více
Warning: file_get_contents(http://www.cyklistesobe.cz/api/issues.json?order=?order=created_at&count=3): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /srv/www/cyklistesobe.cz/public/wwwroot/blog/wp-content/plugins/CYKLO_JSON/CYCLO_JSON.php on line 193
Whoooaaaaa, tak pan Json nechodi do práce!

Populární podněty

webdesign by 2046
↑ nahoru